Cjelodnevni MONTESSORI program

DOBRODOŠLI U NAŠ MONTESSORI PROGRAM:

ODGOJNA SKUPINA: MJEŠOVITA ( djeca od 3 - 6 godina)
Program je verificiran 23.04.2012.g. ,a provode ga educirane odgojiteljice.

MARIA MONTESSORI:

Maria Montessori(1870-1952) je bila prva žena liječnica u Italiji. Svoju metodu je razvila pomoću empirijskog promatranja djece.
Montessori sustav se razvija na filozofiji razvoja djeteta prema kojoj pojedinac stječe operativna znanja u područjima života u kojima će sudjelovati kao odrasla osoba. Važno je uvažavati djetetovu slobodu unutar granica.Vrlo je važna dobro pripremljena okolina i aktivnosti koje razvijaju dječje psiho-fizičke sposobnosti.

MONTESSORI METODA :

Jedna od naših uloga je osigurati djeci poticajnu okolinu, koja će im povećati prirodnu radoznalost te im omogućiti spontano učenje i otkrivanje kroz igru . Montessori metoda u potpunosti uvažava dječju individualnost i od nje polazi.
Umjesto vanjskog vođenja pruža mu se indirektna pomoć kako bi samo sebe vodilo: „POMOZI MI DA UČINIM SAM“.
Montessori je način života koji ima svoj cilj, a to je da svako dijete bude neovisno, samopouzdano, motivirano, odgovorno te da postupno razvija sve svoje talente i potencijale.

Područja rada:

1. Vježbe praktičnog života
  2. Vježbe za razvoj osjetilnosti
  3. Vježbe za razvoj jezika
  4. Vježbe za razvoj matematike
  5. Vježbe kozmičkog odgoja

NAČELA :

1. Načelo upijajućeg uma - dijete upija sve oko sebe
  2. Načelo pripremljene okoline-posebno izrađen pribor i strukturirana okolina
  3. Načelo promatranja - odgojitelj promatranjem uočava i utvrđuje djetetove potrebe
  4. Načelo slobodnog izbora i ponavljanja - dijete samo odabire pribor koje će raditi vođeno unutarnjom motivacijom
  5. Načelo osobnog tempa i trajanja rada